Русский English

Под Киевом в Ирпене вокруг братской могилы хотят построить частные коттеджи

Жители Ирпеня заявляют, что под угрозой застройки частными домами находится братская могила и памятник Неизвестному солдату.Так, 25 марта Ирпенский городской совет решил начать землеотвод участка между улицами Героев, Натана Рыбака и Ломоносова. На этом месте решили разбить десять участков и построить коттеджи.

Кроме того, как сообщает LB.ua., утром 25 июля в Ирпене на территорию посадки, в которой находится братская могила, приехали строители.

Как отмечается в сообщении ВОО Союз Народная память, в братской могиле, которая находится в парке по ул. Героев, похоронены тела 57 солдат Красной армии, погибших при освобождении Ирпеня в 1943 году. Рядом с памятником - могила двух местных жителей, отца и ребенка, расстрелянных немцами в 1941 году. На улице Ломоносова - детская площадка и сквер.

В воскресенье состоялись общественные собрания по поводу объявления зеленых зон - парковыми зонами и сохранения неприкосновенности могилы Советских воинов, в которых приняли участие жители ул. Ломоносова, Героев, Н. Рыбака, Советская, Львовская, Дзержинского и 6-й линии вместе с представителями общественных организаций, депутатами и представителями прессы (всего 231 человек).

Жители Ирпеня решили обратиться к Президенту Виктору Януковичу с просьбой спасти братскую могилу. Среди их требований - объявить зеленую зону в границах улицы Героев - Парком Героев, детскую площадку по улице Ломоносова - Парком Детства и запретить строительство в вышеуказанных зонах.

Городской голова Ирпеня Владимир Скаржинский на просьбу прокомментировать ситуацию заявил, что уже направил на место работ своего заместителя, и что это, скорее всего, какая-то ошибка.

"Из того, что я слышал, работы проводятся не на территории братской могилы, а рядом, - заверил мэр. - Если это не так - мы свою ошибку исправим и сделаем все, чтобы покинуть это место для жителей священным".

По словам заместителя председателя правления ВОО Союз Народная память, после того, как будет доказана принадлежность территории, прилегающей к памятнику, к объектам историко-культурного наследия, решение горсовета об отводе этой территории частным лицам должно быть отменено судом.

"Местные жители смогут обратиться к депутатам горсовета с требованием принять решение о преобразовании этого места в парк Славы, парк Памяти или парк Скорби. И тогда он навсегда останется нетронутым для застройки и любых других хозяйственных действий", - подчеркнул Дорофеев.

© Новости Киева

Источник: http://vkiev.info/obszestvo/28745.html

«Союз «Народна пам’ять» проведе розвідку навколо пам’ятника загиблим воїнам в Ірпені

Як повідомлялося раніше, це необхідно для того, аби визнати  територію навколо пам'ятника об'єктом історико-культурної спадщини та захистити від можливої забудови в майбутньому. «Ми зібрали свідчення очевидців, які підтвердили, що восени 1943 року на цій ділянці лісопосадки проходили бої, - повідомив голова правління ВГО «Союз «Народна пам'ять» Ярослав Жилкін. – Їхні розповіді, записані та завірені нотаріально, ми подамо до Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України, щоб отримати дозвіл на проведення на цьому місці розвідки», - зазначив Я. Жилкін.

Мешканка Ірпеня 85-річна Віра Григорівна П., якій у 1943-му було 17 років, розповіла: «Радянські солдати спочатку наступали, а коли у них скінчилися набої, відійшли до лісосмуги і там окопалися. Німці обійшли їх ззаду і розстріляли з автоматів. Наступного дня німці пішли, і місцеві мешканці почали звозити з околиць тіла загиблих саме на це місце», - пригадує Віра Григорівна. За словами жінки, керував похованням місцевий житель на прізвище Курган. «Він викопав велику яму, а ще один сусід, Дмитро У., з підручних матеріалів збив великий ящик. Тіла убитих солдатів люди замотували у ганчір’я та вкладали рядами. Всього поховали понад 50 чоловік».

Син згаданого Дмитра У.,  Георгій Дмитрович, на той час був 4-річним хлопчиком, але, за його словами, добре пам'ятає ті дні. «Пригадую, як до нашого дому пришли радянські солдати з боку с. Мостище. Попросили поїсти, моя мати нагодувала їх. Потім раптово стало чути постріли з боку лісопосадки, що знаходилася за вул. Радянською. Наші солдати почали стріляти у відповідь. Бій тривав десь дві години, а коли набої закінчилися, вони відійшли до лісопосадок по вул. Героїв і там окопалися». Далі Георгій Дмитрович пригадує те саме, що й інші очевидці подій – німці обійшли наших солдатів з тилу і всіх розстріляли. Місцеві мешканці звезли трупи з околиць та поховали у братській могилі. «Батько казав, що всього поховали близько 50 чоловік», - розповів Георгій У.

Ще один свідок тих подій - Віктор Станіславович С., 1938 р. н., восени 1943 р. теж був дитиною, проте багато що пам'ятає. «Одного дня ми почули перестрілку з боку теперішніх вул. Радянської та Героїв. Бій тривав 1-2 години. Наступного ранку до нас прийшов розвідник у формі моряка. Запитав, чи є у місті німці, мати сказала, що вони пішли. Потім повз наше подвір'я проскакала кіннота та пройшли зв'язківці». Того ж дня, за спогадами Віктора Станіславовича, місцеві мешканці почали збиратися на розі теперішніх вул. Героїв та Рибака, більшість із них були жінки. «Викопали велику яму та звезли з навколишніх місць тіла загиблих. Я бачив, як їх ховали, обмотаними у чорну тканину, вкладаючи рядами у братську могилу».

Пошуковці припускають, що 57 чоловік, похованих у братській могилі – це далеко не всі загиблі на цьому місці. «Ми передбачаємо, що можемо знайти тут не тільки залишки окопів та боєприпасів, а й останки загиблих, які могли лишитися прямо на місці бою. Але якщо навіть тіла не буде знайдено, факт розташування тут окопів та свідчення про запеклі бої на цьому місці, які напевно підтвердяться в ході розвідки – це достатня підстава для визнання цієї місцевості об’єктом історико-культурної спадщини. Тоді вона потрапить під захист Закону України «Про охорону культурної спадщини» і буде назавжди захищеною від забудови чи будь-яких інших господарських дій», - переконаний Ярослав Жилкін.

Як повідомив керівник громадського комітету захисту Ірпеня Лаврентій Кухалейшвілі, минулого тижня мешканці міста провели суботник та прибрали територію навколо пам’ятника, прибравши зарослі бур’яну, сухе гілля та сміття. Тепер територія навколо пам’ятника не лише має гарний вигляд, а й належним чином підготовлена до проведення розвідки пошуковцями. А тим часом, аби запобігти подальшим інцидентам між потенційними забудовниками та мешканцями міста, територію навколо меморіалу цілодобово патрулюють наряди міського відділу міліції.